KNF negatywnie o projekcie ustawy, która ma pomóc frankowiczom

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
66,9 mld złotych – tyle mogą zapłacić banki w związku z restrukturyzacją kredytów zaciągniętych we frankach. Takie wyliczenia opublikowała dziś w opinii dotyczącej prezydenckiego projektu ustawy Komisja Nadzoru Finansowego. W przypadku wzrostu wartości złotówki koszty te mają wynieść nawet 103,4 mld złotych.
 

KNF ocenia poziom obciążenia banków na bardzo wysoki w obu wariantach. "Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy" – czytamy w raporcie.

Komisja zwraca też uwagę na dalsze skutki - obciążenie budżetu państwa oraz klientów banków. KNF wzięła pod uwagę dwa warianty. Pierwszy z nich ("Wariant A") zakłada, że wartość złotówki oraz stopy oprocentowani kredytów będą takie jak w dniu 31.12.2015 r. Drugi ("Wariant B") zakłada, że wartość kursu wymiany polskiej waluty o 25 proc. wyższą od tej z ostatniego dnia ubiegłego roku. Stawka oprocentowania zostaje bez zmian. 

Całość raportu KNF 

Odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta zdążyła wydać komunikat w związku z publikacją opinii KNF. Jak czytamy w oświadczeniu, "Komisja Nadzoru Finansowego wydała swoją opinię na temat finansowych skutków wprowadzenia mechanizmów, zawartych w propozycji regulacji związanej z kredytami hipotecznymi odnoszonymi do walut obcych.

Kancelaria Prezydenta RP uznaje wyliczenia Komisji za podstawę do dalszych rozmów na temat ostatecznego kształtu regulacji. Jednocześnie Kancelaria czeka na odpowiedź KNF na drugie pismo KPRP, dotyczące informacji o portfelach kredytów hipotecznych i sytuacji banków.

Dla KPRP priorytetem jest pomoc kredytobiorcom, przy zachowaniu stabilności finansowej państwa i sektora bankowego.

Obecnie KPRP zapoznaje się szczegółowo z opinią KNF".

KRPR opublikowała 15 stycznia projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron". Regulacja ma na celu wsparcie dla osób które głównie w latach 2007-2008 zaciągnęły kredyty we frankach (tzw. frankowicze) i w związku ze znacznym wzrostem wartości tej waluty, poniosły duże straty finansowe.

fot. T. Gutry

telewizjarepublika.pl


Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz