To na Was leży obowiązek przekazania prawdy o Katyniu

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
7 marca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP młodzież warszawskich szkół licealnych uczestniczyła w konferencji „KATYŃ. 5 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI”. Organizatorem corocznego spotkania poświęconego pamięci zbrodni katyńskiej była Warszawska „Solidarność” Oświatowa oraz Fundacja Golgota Wschodu.
 
- Dlaczego my, ludzie Solidarności, nauczyciele zajmujemy się Katyniem? Przypomnijmy sobie, że jednym z 21 postulatów „Solidarności” spisanych w Gdańsku w 1980 r. było zniesienie cenzury. Nauczyciele zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” wzięli sobie za cel wymazanie białych plam historii współczesnej. Naszym zadaniem  stało się współuczestniczyć w tym, aby prawda historyczna wyszła w końcu na jaw - wyjaśnił Andrzej Kropiwnicki, szef mazowieckiej „Solidarności” otwierając konferencję.
 
W tym roku wykłady dla młodzieży poprowadzili: dr Witold Wasilewski - historyk IPN, dr Tomasz Żukowski - politolog i socjolog, wykładowca akademicki i publicysta oraz dr Barbara Fedyszak-Radziejowska - doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. W czasie konferencji uczniowie otrzymali wydanie specjalne Kuriera Mazowsze poświęcone zbrodni katyńskiej.
 
Jako pierwszy głos zabrał dr Witold Wasilewski. Historyk IPN przedstawił uczniom historię zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 r. to data podjęcia  zbrodniczej decyzji katyńskiej na podstawie  której dokonano jednego z najstraszliwszych okrucieństw na narodzie polskim. Z rąk Sowietów zginęło prawie 22 tys. oficerów oraz cywilów wziętych do niewoli po 17 września 1939 roku. Rozstrzeliwano ich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i w Kalininie.
 
- Spotykamy się z okazji rocznicy najtragiczniejszego wydarzenia w najnowszej historii Polski. To rocznica związana z martyrologią narodu polskiego, ale również olbrzymia lekcja dla żyjących współcześnie i wyzwanie dla nas – powiedział dr Wasilewski. - Katyń jest niezwykle ważny dla nas współcześnie, ponieważ tylko my możemy prawdę katyńską ocalić, tylko my możemy o niej pamiętać, tylko my możemy prawdę o tych ofiarach kultywować. Cały czas są działania, które służą temu, żeby tę prawdę zniszczyć, żeby tę rzeczywistość zakłamać. To na Was leży ten obowiązek, żeby prawda o Katyniu przetrwała dla nas wszystkich. Jeżeli Wy nie weźmiecie odpowiedzialności za podtrzymanie pamięci historycznej, to nikt za nas tego nie zrobi. Starajcie się każdego roku 5 marca przypomnieć sobie o tym i starajcie się w swoim życiu działać tak, żeby ta prawda i pamięć historyczna była zachowana – zaapelował na zakończenie dr Wasilewski.
 

Tagi:

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Tagi: