Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 7

Szukaj na stronie

Najnowszy numerSpotkanie premier Szydło z Viktorem Orbánem

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Premier Beata Szydło spotkała się w poniedziałek w Budapeszcie z premierem Viktorem Orbanem. Wśród tematów rozmów znalazły się m.in. kwestia brytyjskich postulatów dot. reformy UE, kryzys migracyjny oraz polsko-węgierska współpraca gospodarcza.

To bardzo ważna wizyta – podkreślała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Orbanem. Jak wyjaśniła, jej rząd bardzo liczy na rozwój polsko-węgierskiej współpracy w obszarze polityki i gospodarki. Ważne jest dla nas to, by nasz region rozwijał się i był ważnym graczem na arenie międzynarodowej, również w Unii Europejskiej – dodała.

Wyzwania dla UE

Beata Szydło podkreśliła, że Europa stoi obecnie przed wieloma trudnymi wyzwaniami, dlatego potrzebuje silnego głosu państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Premier poinformowała dziennikarzy, że rozmawiała z premierem Orbanem o ważnych kwestiach znajdujących się w aktualnej agendzie unijnej. Mowa tu o postulatach Wielkiej Brytanii dotyczących reform UE (tzw. Brexit) oraz migracji. Jest nasza zdecydowana wola, aby Grupa Wyszehradzka, w skład której wchodzą Węgry i Polska miała jedno wspólne stanowisko. Na najbliższym spotkaniu w Pradze będziemy z naszymi partnerami z Czech i Słowacji takie stanowisko wypracowywać. – tłumaczyła Beata Szydło.

Mój rząd od początku prezentuje jednoznaczne stanowisko, że powinniśmy wzmacniać strefę Schengen, nieść pomoc humanitarną i rozwiązywać problem migracji poza granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej – powiedziała premier w kontekście kryzysu migracyjnego w Europie.

Polsko-węgierska współpraca gospodarcza

Umówiliśmy się na realizację ważnych projektów gospodarczych. Chcemy realizować projekty infrastrukturalne, transportowe. Mówiliśmy o bezpieczeństwie energetycznym – wyliczała Beata Szydło. Dodała przy tym, że są to kwestie priorytetowe zarówno dla strony polskiej, jak i węgierskiej. Jesteśmy zdecydowani na to, by wspólne połączenia transportowe i komunikacyjne jeszcze bardziej zacieśniały współpracę w regionie oraz pomiędzy naszymi państwami – zaznaczyła premier Szydło. Polacy bardzo cenią sobie przyjaźń i współpracę z Węgrami – podsumowała swoje wystąpienie premier.

Oprócz rozmów z premier Orbanem wizyta premier Szydło w Budapeszcie była także okazją do spotkania z przewodniczącym parlamentu Węgier László Kövérem. Polska premier złożyła też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji '56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagy'ego oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji '56 roku.

źródło: www.premier.gov.pl

fot: P. Tracz / KPRMKomentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…