Imieniny:
Halszki, Heleny, Karola
Użytkowników on-line: 11

Szukaj na stronie

Najnowszy numerKolejarze liczą na lepszy rok

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Ubiegły rok był bardzo trudny dla pracowników kolei. Doszło m.in. do redukcji etatów. W części spółek zaplanowane zostały akcje strajkowe. Po wyborach parlamentarnych i zmianach personalnych w zarządach spółek kolejowych pracodawcy rozpoczęli rozmowy ze stroną społeczną. Protesty zostały zawieszone do końca marca.

Już w lutym 2015 roku największe kolejarskie związki zawodowe ogłosiły pogotowie strajkowe w proteście przeciwko ciągłej restrukturyzacji kolei. Związkowcy zwrócili się wówczas do premier Ewy Kopacz i minister infrastruktury Marii Wasiak o rozpoczęcie rozmów na temat problemów branży, ale nie otrzymali satysfakcjonującej odpowiedzi, nie wstrzymano też programów dobrowolnych odejść i reorganizacji spółek.

Protesty w PKP Cargo
Tylko w pierwszej połowie ubiegłego roku w spółce PKP Cargo, będącej największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce i drugim pod względem wielkości w Europie, zlikwidowanych zostało 3500 miejsc pracy.

W sierpniu po fiasku mediacji we wszystkich zakładach PKP Cargo przeprowadzone zostało referendum strajkowe, podczas którego 96 proc. głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem protestu. Akcja została zaplanowana na 9 listopada, ale ze względu na zmianę na stanowisku ministra infrastruktury i budownictwa związki zdecydowały o zawieszeniu strajku do 18 grudnia. Dwa dni wcześniej przedstawiciele KKPS podpisali porozumienie z zarządem spółki. Zgodnie z nim wstrzymano reorganizację zakładów PKP Cargo oraz zapowiedziano rozmowy przedstawicieli nowego zarządu ze związkowcami, a strajk został zawieszony do 31 marca 2016 roku.

Konflikt w PKP SA
W połowie roku referendum strajkowe przeprowadzone zostało w spółce PKP SA. Większość pracowników, którzy wzięli w nim udział, opowiedziała się za strajkiem. Do protestu nie doszło, ponieważ w grudniu związkowcom udało się podpisać porozumienie z zarządem spółki. Zagwarantowało ono wszystkim pracownikom wypłatę jednorazowej premii z okazji branżowego święta w wysokości 300 zł brutto. Pracodawca zobowiązał się też do rozpoczęcia negocjacji płacowych, które będą prowadzone do końca marca.

więcej na: www.solidarnosckatowice.pl

fot. M. Żegliński

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…