Walka o geopolityczny przełom

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Witold Waszczykowski wywiadem dla Agencji Reutersa wywołał niemałe zamieszanie. Rozmowa została zmanipulowana, co naraziło Polskę na niemałe problemy, jednak są pewne korzyści. Rozpoczęła się na poważnie debata na temat szans na rozmieszczenie baz NATO w naszym kraju. I słusznie, to bowiem jedno z najważniejszych wyzwań stojących w tym roku przed rządem.

Temat baz jest z punktu widzenia polskich interesów narodowych najważniejszą sprawą, jaką będą poruszać uczestnicy szczytu NATO. Ma się on odbyć w 2016 roku w Polsce. Rząd, eksperci i komentatorzy wskazują, że są szanse na zgodę Sojuszu na rozmieszczenie baz Paktu na terytorium Polski i innych krajów Europy Środkowej. „Są już pozytywne reakcje sojuszników na nasze stanowisko w kwestii stałej obecności sił sojuszniczych na terenie Polski. I to nie tylko baz materiałowych, ale też oddziałów wojsk” - mówił w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” szef MON Antoni Macierewicz. Minister w Kancelarii Prezydenta prof. Krzysztof Szczerski przyznał z kolei, że właśnie rozpoczyna się najważniejszy dla tej sprawy etap politycznych negocjacji. "Najbliższe miesiące to czas kluczowy dla przebiegu szczytu NATO w Warszawie" - wskazuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl. I zapowiada aktywność prezydenta Dudy na rzecz znalezienia konsensusu politycznego przed Szczytem.

Polski rząd sprawę stawia jasno, walcząc o obecność Sojuszu w Polsce odwołuje się do traktatowych zobowiązań. Minister Waszczykowski mówi, że Polska potrzebuje silniejszych gwarancji sojuszniczych i wzrostu statusu w Pakcie. „W tej samej instytucji nie może być dwóch statusów bezpieczeństwa, lepszy dla Europy zachodniej, i gorszy dla Europy środkowej. Na zachodzie stacjonują wojska, są rozbudowane instalacje obronne. W naszym regionie ich nie ma. Nie może być zgody na dualizm tych regionów. Nasz obszar jest wciąż objęty nieaktualnymi dziś deklaracjami politycznymi NATO-Rosja z 1997 roku" - tłumaczy szef MSZ portalowi wPolityce.pl. Wraz z Polską o te same postulaty, o których mówi szef polskiej dyplomacji, walczą również inne kraje Europy środkowej. Bowiem obecność NATO w naszym regionie jest kluczowa nie tylko dla polskiego bezpieczeństwa, ale i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Jest więc szansa na wspólny lobbing na rzecz postulatu rozbudowy Paktu na wschód.

Stanisław Żaryn

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" 3/2016

fot. M. Żegliński

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz