Największy taki festiwal

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który w tym tygodniu odbędzie się w Gdyni, nie da się porównać do innych podobnych przedsięwzięć. To największy w Polsce festiwal opowiadający o najnowszej historii Polski.

W czasie 7. Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW (czwartek, 24- sobota, 26 września), największej imprezy filmowej poświęconej tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej drodze do wolności w latach 1939 – 1989, pokazanych zostanie kilkadziesiąt obrazów dokumentalnych i fabularnych, w tym 20 w konkursie głównym. Ale odbędą się też konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież, promocje i prezentacje książek historycznych.
- Państwo może dawać ordery, ale to my, językiem sztuki musimy przebić się z wiedzą o polskich bohaterach do powszechnej świadomości Polaków.  Nikt za nas tego nie zrobi – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu.

Inspirowani Inką

W poprzednich latach festiwal odbywał się w budynku Teatru Miejskiego w Gdyni. Miał do dyspozycji tylko jedną salę widowiskową i foyer. W tym roku przeniósł się do wielkiego dużego kompleksu Gdyńskiego Centrum Filmowego.
– Weszliśmy na inną orbitę organizacyjną. Będziemy mieli do dyspozycji cztery sale projekcyjne.   Jednocześnie będą rozgrywać się pokazy konkursowe filmów, projekcie obrazów nie startujących w konkursie, prezentacje najlepszych dokumentów radiowych, odnoszących się do najnowszej historii Polski, panele dyskusyjne – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Wojciech Dudkiewicz

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (39/2015)

fot. plakat festiwalu

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz