Imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława
Użytkowników on-line: 9

Szukaj na stronie

Najnowszy numerCoraz mniej dzieci w Polsce

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
W Polsce od 1989 roku populacja dzieci zmniejszyła się o 40 proc., czyli o ponad 4 miliony. Jesteśmy na trzecim miejscu od końca w Europie pod względem liczby rodzących się dzieci, alarmuje UNICEF Polska. 
 
GUS opublikował najnowsze dane demograficzne dotyczące dzieci w Polsce. Z raportu wynika, że liczba dzieci w naszym kraju nieprzerwanie maleje. W 1989 roku w Polsce żyło ponad 11 milionów dzieci w wieku 0-17 lat, w 2014 roku już tylko niecałe 7 milionów. - Malejąca liczba dzieci, spadek ich udziału w populacji z 29,5 proc. w roku 1989 do 18,2 proc. w roku 2013 wskazuje na konieczność intensyfikacji działań mających na celu odwrócenie negatywnego trendu - podkreśla w rmf24 Marek Krupiński dyrektor generalny UNICEF Polska.
 
Największy udział dzieci w ogóle populacji mają województwa pomorskie, wielkopolskie i małopolskie, zaś najniższy opolskie, dolnośląskie, śląskie i łódzkie.
 
30 milionów dzieci w 35 krajach OECD żyje w ubóstwie, a ponad 13 milionów dzieci w Unii Europejskiej nie ma dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. W Polsce żyje w ubóstwie 700 tysięcy dzieci. Ta liczba się nie zmniejsza. Eksperci uprzedzają, że słabsze wyniki w nauce, gorsza sytuacja zdrowotna i większe prawdopodobieństwo bezrobocia i uzależnienia od pomocy społecznej w przyszłości to cena, jaką płacą dzieci.
 
W raporcie sytuacja dzieci analizowana jest na podstawie dwóch wskaźników: poziomu deprywacji dzieci i wskaźnika ubóstwa względnego. Pierwszy z nich mówi o braku możliwości zaspokojenia pewnych potrzeb dzieci, drugi pokazuje ich sytuację dochodową.
 
hd

fot. I. Sakowicz

www.solidarnosc.org.pl


Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Komentarz tygodnia

Nasz Youtube

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Wydanie specjalne
Polska nszz solidarność polityka praca regiony więcej…