Urlop pracownika tymczasowego
Zostałam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony przez agencję pracy tymczasowej. Na pytanie, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy agencja odpowiedziała, że nie. Czy rzeczywiście tak jest?
Kwestię urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. 2003.166.1608 ). Przepisy ustawy dotyczące urlopu wypoczynkowego są przepisami szczególnymi w stosunku do przepisów działu VII kodeksu pracy.
Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu zostały odmiennie uregulowane w stosunku do pracownika tymczasowego wykonującego pracę mniej niż 6 miesięcy na rzecz danego pracodawcy użytkownika a pracownika tymczasowego wykonującego pracę 6 miesięcy lub dłużej na rzecz danego pracodawcy użytkownika.
Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu pracownika tymczasowego wykonującego pracę mniej niż 6 miesięcy na rzecz danego pracodawcy użytkownika
Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu wynika z uzgodnienia agencji pracy tymczasowej i pracodawcy użytkownika. Do pracowników tymczasowych wykonujących pracę przez okres do 6 miesięcy nie stosuje się w sposób bezwzględny zasady obowiązku udzielania urlopu w naturze. Zgodnie z art. 10 ust.1 ustawy agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu.
Jeżeli agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik nie dokonają w tym zakresie uzgodnienia, pracodawca użytkownik nie ma obowiązku udzielenia urlopu w naturze.
Pracownikowi temu nie przysługuje także prawo do urlopu na żądanie.
Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu pracownika tymczasowego wykonującego pracę 6 miesięcy lub dłużej na rzecz danego pracodawcy użytkownika
Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu wynika z ustawy. Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy jeżeli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca użytkownik jest obowiązany umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając, w terminie uzgodnionym z tym pracownikiem, czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu temu pracownikowi urlopowi wypoczynkowemu.
Termin urlopu winien być uzgodniony przez pracodawcę użytkownika z pracownikiem tymczasowym, a nie wskazany tylko przez pracodawcę użytkownika. Zgodnie z art. 17 ustawy pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Roczny wymiar urlopu pracownika tymczasowego może osiągnąć nawet 24 dni, niezależnie od jego stażu pracy i wykształcenia.
Wykorzystanie przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym u poprzedniego pracodawcy, na podstawie przepisów kodeksu pracy, wpływa na obniżenie urlopu przysługującego na podstawie ustawy. Zgodnie bowiem z ustawą urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów. Do pracownika tymczasowego wykonującego pracę 6 miesięcy lub dłużej stosuje się przepisy art. 167(2) kodeksu pracy dotyczące urlopu na żądanie. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Wniosek pracownik kieruje do pracodawcy użytkownika , gdyż to on organizuje pracę i prowadzi ewidencję czasu pracy.
W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.
Ustalając zatem wysokość wynagrodzenia za okres urlopu lub ekwiwalentu pieniężnego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika tymczasowego, tj. składniki stałe oraz ruchome. Nie uwzględnia się dni, w których pracownik nie pracował lecz przebywał na zwolnieniu lekarskim, nie wykonywał wtedy pracy.
Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu. Przy udzielaniu urlopu nie znajduje zastosowania zasada proporcjonalności. Urlopu udziela się w pełnym dniach bez względu na wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego .
W odpowiedzi na Pani pytanie: Prawo do urlopu, wymiar urlopu oraz tryb udzielenia urlopu zależy od okresu wykonywania przez Panią pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika, na zasadach opisanych wyżej.
Barbara Stefaniak-Gnyp radzi