W dniu 30 sierpnia odbyły się obchody XXXIV rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. W roku bieżącym miały one szczególnie uroczystą oprawę i składały się z wielu różnych elementów. Rozpoczęły się one przed Budynkiem Biura Głównego MAN-a, pod którym zgromadzili się członkowie „Solidarności” z MAN, PKC i Gegenbauer a także członkowie Związku z innych starachowickich zakładów pracy.
Byli też działacze „Solidarności”, którzy działali w Związku w latach 1980-1981. Obecni byli też przedstawiciele zarządów firm, które nasza Komisja Międzyzakładowa obejmuje swoim działaniem. MAN-a reprezentowali: prezes Stanisław Ziętkiewicz i kierowniczka Działu Personalnego Kinga Włoskowicz, PKC reprezentowała dyrektor Aneta Kiepas a firmę Gegenbauer szef starachowickiego oddziału tej firmy Paweł Przepióra. Byli też przedstawiciele władz miasta i powiatu.
Uroczystość rozpoczęła się hymnem „Solidarności”. Następnie przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Jan Seweryn przywitał zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym odniósł się do obecnej sytuacji ludzi pracy i nawiązał do wydarzeń z roku 1980. Przewodniczący stwierdził, że nie o taką Polskę, jaką teraz mamy walczyli robotnicy podczas lipcowych i sierpniowych strajków. W chwili obecnej pracownicy są w trudnej sytuacji, gdyż wysokie bezrobocie powoduje, że pracodawcy wykorzystują ich nie wypłacając pensji, zaniżając wynagrodzenia i zatrudniając ich na umowy śmieciowe. Równie trudna jest sytuacja związków zawodowych, które pomimo zagwarantowanych wolności związkowych spotykają się z utrudnianiem działalności związkowej i ograniczaniem uprawnień.
Po przemówieniu przewodniczącego odbyło się składanie wiązanek pod tablicą, która jest poświęcona pracownikom Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, którzy działali w latach 1980-1989. Wiązanki złożyli dawni działacze „Solidarności” Andrzej Markowski, Jerzy Nobis i Henryk Miernikiewicz, poseł Krzysztof Lipiec i kandydat na prezydenta Andrzej Pruś, szef Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz i szef starachowickiej delegatury „Solidarności” Marian Ferenc, starosta starachowicki Andrzej Matynia i członek Zarządu Powiatu Cezary Berak, przewodnicząca Rady Miasta Lidia Dziura, delegacja pracowników starachowickiej oświaty NSZZ „Solidarność” z Pawełem Rdzankiem oraz Jan Seweryn i Andrzej Kępiński w imieniu naszej Komisji Międzyzakładowej.
Kolejnym elementem uroczystości było odsłonięcie wystawy plakatów wydawanych w latach 1980-1989 przez Komisję Fabryczną NSZZ „Solidarność” w FSC. Wystawę odsłonili byli działacze związkowi Jerzy Nobis internowany 13 grudnia (przesiedział w komunistycznych więzieniach rok), Henryk Miernikiewicz internowany 13 grudnia i Andrzej Markowski internowany 13 grudnia. Po odsłonięciu wystawy uczestnicy uroczystości przeszli pochodem ulicami 1 Maja i Radomską do kościoła Wszystkich Świętych. Pochód poprzedzała orkiestra, która grała marsze. W pochodzie szły sztandary naszej Komisji Międzyzakładowej, Emerytów i Rencistów i starachowickiej delegatury.
Uczestnicy pochodu nieśli transparent i flagi związkowe. W kościele odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności”. Po Mszy odbyło się składanie wiązanek pod tablicą poświęconą robotnikom pomordowanym przez komunistyczną władzę. W imieniu naszej Komisji Międzyzakładowej wiązankę złożyli Małgorzata Żłobecka, Jan Seweryn i Andrzej Kępiński.
Po zakończeniu uroczystości pod kościołem uczestnicy udali się na plac przy basenie miejskim gdzie odbył się festyn rodzinny. Do późnych godzin wieczornych bawiono się przy muzyce zespołu rozrywkowego. Był bigos i potrawy z grilla. Dla dzieci była zjeżdżalnia, suchy basen, trampolina, skakalnia i konie do przejażdżki. Dzieci mogły skorzystać z fantazyjnych malowanek na twarzach. Główną atrakcją festynu było losowanie nagród w loterii zorganizowanej przez Komisję Międzyzakładową. W sumie rozlosowano 233 nagrody.
Jan Seweryn