Srebro Mai Włoszczowskiej w Kolarstwie Górskim

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Szwedka Jenny Risveds. Na trzecim miejscu wyścig ukończyła Kanadyjka Catherine Pendrel.

To jedenasty medal Polaków zdobyty w Rio.  Dla Mai Włoszczowskiej jest to zaś  drugi srebrny medal olimpijski. Wcześniej na drugim stopniu podium stanęła w Pekinie w 2008 roku. Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku Maja leczyła kontuzje.

Druga z reprezentantek Polski, Katarzyna Solus-Miśkowicz nie wystartowała w wyścigu, ponieważ podczas czwartkowego treningu złamała obojczyk.

Cały wyścig układał się po myśli Polki. Od początku Maja utrzymywała się w ścisłej czołówce razem z Rissveds, Szwajcarkami Lindą Indergard i Jolandą Neff oraz Czeszką Kateriną Nash. Liczba kolarek w czołowej grupie podczas każdej z czterech rund zmniejszała się. Piątą, ostatnią rundę  rozpoczęły razem tylko Włoszczowska i  Rissveds. Pozostałe kolarki zostały w tyle. Na pierwszym podjeździe  Rissveds zaatakowała i szybko uzyskała 30 sekundową przewagę. Polka nie miała sił, aby odpowiedzieć na atak. Przyjechała na drugim miejscu.

Włoszczowska zadedykowała medal trenerowi Markowi Galińskiemu, który zginął w wypadku samochodowym.