Wielkie święto Sali BHP: To kapsuła czasu, która przeniesie nas do roku 1980

Nowa aranżacja historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przywracająca jej wygląd z czasu podpisania porozumień sierpniowych otwarta. To swoista kapsuła czasu, która przeniesie nas do roku 1980 – przekonuje zarządca sali Mateusz Smolana.

Otwierający wystawę zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz w obecności kilkuset osób obecnych na uroczystości długo wymieniał tych, dzięki którym powstała ta wystawa. Wymieniał m.in. twórców dioramy Sławomira Rakowieckiego oraz Jana Nałęcza, stojącego na czele warszawskiej grupy REKO, modelarzy wykonawców dioramy. O dioramie pisaliśmy tutaj >>>

- Ta wspaniała instalacja przenosi nas w świat, którego już nie ma. Tu są budynki i miejsca już nieistniejące, ale dzięki tej dioramie będziemy mogli ją na nowo oglądać – mówił Tadeusz Majchrowicz.

Przewodniczący szczególnie też podziękował Wojciechowi Kwidzińskiemu prezesowi Fundacji Promocji Solidarności oraz zarządcy sali Mateuszowi Smolanie, którzy takie przedsięwzięcia wymyślają i skutecznie doprowadzają do ich realizacji.

Na odsłonięciu pojawiło się wielu uczestników tamtych wydarzeń, w tym m.in. Tadeusz Fiszbach, jeden z sygnatariuszy strony rządowej porozumień sierpniowych.

- Wtedy czułem się, że jesteśmy razem, a porozumienie podpisywałem w wierze, że to dobre dla naszego kraju – wspominał Tadeusz Fiszba stojąc przy historycznej dioramie.

Nowy wystrój sali, to tak naprawdę przywrócenie jej wyglądu z roku 1980, wzbogaconego o historyczną dioramę przedstawiającą moment ogłoszenia porozumień sierpniowych i fotogramy umieszczone w oknach ilustrujące stocznię lat osiemdziesiątych.

- Przed wybuchem strajku sala BHP pełniła rolę sali wykładowej oraz stoczniową izbę pamięci – przypomina Mateusz Smolana.

Znaczną część wyposażenia tego swoistego muzeum w postaci oryginalnych makiet wydziałów produkcyjnych, modeli statków budowanych w stoczni oraz innych eksponatów udało się uratować z wyprzedawanego przez syndyka majątku stoczni oraz wypożyczyć z Muzeum Morskiego w Gdyni.

Szczególne wrażenie robią zdjęcia umieszczone w oknach sali. To fotografie ukazujące Stocznię Gdańską w roku 1980. Tak, że przez chwilę zwiedzający mogą poczuć się jakby byli w tamtych czasach.

Nowa wystawa powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ora środków Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Fundacji Promocji Solidarności. Została otwarta z okazji obchodzonego po raz czwarty „Święta Sali” upamiętniającego dzień rozpoczęcia strajku. Wystawę można zwiedzać codziennie w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp wolny.

ml

 

Zdjęcia: Paweł Glanert