72. rocznica likwidacji tzw. obozu cygańskiego w KL Auschwitz-Birkenau

We wtorek minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystych obchodach  72. rocznicy likwidacji tzw. obozu cygańskiego „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau.
 
Podczas uroczystości, w hołdzie ofiarom niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa minister  złożył wieniec kwiatów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pod pomnikiem Zagłady Romów i Sinti.

W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku niemieccy naziści dokonali „likwidacji” obozu cygańskiego, mordując w komorach gazowych pozostałych jeszcze przy życiu 2897 mężczyzn, kobiet i dzieci. „Zigeunerlager” został założony w lutym 1943 roku jako miejsce deportacji Cyganów z Rzeszy, Austrii i Protektoratu Czech i Moraw. Zginęło w nim około 20 tys. osób.
 
Dzień 2 sierpnia uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 29 lipca 2011 roku ustanowiony został Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
 
Ponadto, przed uroczystościami minister zwiedził wystawę  „Romowie – historia i kultura”, znajdującą się w siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce w Oświęcimiu.

Więcej na prezyden.pl
Foto: prezydent.pl (fot. Natalia Gancarz)