Społeczne skutki Brexitu w Debacie TVP Info

Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej będzie miała skutki dla giełdy, waluty, eksportu. Ale będą to również kwestie społecznego, istotne choćby ze względu na milionową już liczbę naszych rodaków, którzy za pracą wyjechali na Wyspy. O tych zagadnieniach rozmawiali w ostatnią sobotę goście Anny Grabowskiej w Debacie TVP Info.

Część ekspertów ocenia, że skutki Brexitu dla polskiego rynku pracy będą pozytywne. Liczą na powrót naszych przedsiębiorczych rodaków, podkreślają rosnące zapotrzebowanie na pracowników, zachęcające rozwiązania dla młodych.

Ale są i tacy, którzy uważają, że przyjadą tylko ci, którym się nie udało i tutaj sięgną po zasiłki.

Są opinie, że w ogóle niewiele się zmieni, bo i proces Wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie długi, i kraj ten też ma swoje interesy w takim uregulowaniu stosunków z państwami Unii, by chronił brytyjskich obywateli i brytyjską gospodarkę.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, 80 proc. pytanych nadal tam widzi swoją przyszłość. Tylko 5 proc. przewiduje powrót do kraju. Ale są też niezdecydowani.

Jeśli chodzi o przyczynę obaw, to 31 proc. pytanych wskazuje na zaczepki słowne, widoczną niechęć ze strony kolegów z pracy. Dopiero na drugim miejscu pojawiają się obawy o utratę pomocy socjalnej czy gorsze warunki zatrudnienia.

To wszystko, i wiele innych kwestii w opiniach ekspertów Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Civitas w Debacie TVP Info dostępnej tutaj:
http://www.tvpparlament.pl/programy-telewizji-polskiej/tvp-info-debata-tvp-info/debata-tvp-info-23072016/26266548