Polski dialog społeczny przykładem dla Europy

O planowanej strategii do dyskusji na temat przyszłości Europy rozmawiali wczoraj w Gdańsku Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność", Luca Visentini sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz Józef Niemiec, doradca specjalny EKZZ.
 

6 września rozpocznie się dyskusja w EKZZ dotycząca przyszłości Europy. Podczas wczorajszego spotkania liderzy EKZZ i "Solidarności" uzgadniali priorytety dotyczące europejskiej płacy minimalnej, wzrostu średniej płacy minimalnej na poziomie europejskim, transgranicznych zakładowych układów zbiorowych oraz wzmacniania europejskiego i krajowego dialogu społecznego.
 
W kwestii krajowego dialogu rozmówcy uznali za słuszne i wskazane, aby rozpowszechnić w Europie model polskiego dialogu społecznego opartego o instytucję Rady Dialogu Społecznego.
 
Europejska Konfederacja Związków Zawodowych powstała w 1973 roku i zrzesza obecnie około 60 milionów członków, skupionych w 85 krajowych centralach związkowych zrzeszonych w konfederacji, pochodzących z 36 krajów Europy. "Solidarność" została afiliowana do EKZZ w 1995 roku.
 
red.hd

Źródło: solidarnosc.org.pl
Foto: P.Machnica