Półtora miliarda na rozbudowę i modernizację portu morskiego w Gdańsku?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

119 mln euro, czyli około pół miliarda złotych może wynieść kwota dotacji z Unii Europejskiej na rozbudowę i modernizację portu morskiego w Gdańsku – informuje „Dziennik Bałtycki” z 14 lipca 2016 r.

Unijny Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził do dofinansowania listę projektów transportowych w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Znalazły się na niej aż trzy projekty zgłoszone przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Pierwszy opiewa na kwotę 110,2 mln zł (z tego 93,7 mln zł ma pokryć dotacja z UE) i dotyczy pogłębienia toru wodnego oraz modernizację nabrzeży: Obrońców Poczty Polskiej, Mew, Oliwskiego, Zbożowego oraz Dworzec Drzewny (częściowo także Wiślane). Drugi projekt dotyczy rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym. To zadanie ma kosztować 28,7 mln euro (z tego 24,4 mln euro dotacji unijnej). Ostatni zakwalifikowany projekt – jak informuje „Dziennik Bałtycki” – dotyczy przygotowania dokumentacji projektowej i środowiskowej dla infrastruktury kolejowej na zapleczu Nabrzeża Dworzec Drzewny oraz ulicy Ku Ujściu. Umowy na dofinansowanie wszystkich gdańskich projektów mają zostać podpisane do końca 2016 r.

W 2015 r. łączny przeładunek towarów w porcie w Gdańsku wyniósł 36 mln ton. Szacuje się, że w 2030 r. będzie to nawet 100 mln ton.

fot. T. Gutry

www.solidarnosc.gda.pl

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz