Superpaństwo wewnątrz UE? Zakulisowe spotkania, ustalenia i intrygi
AAA
Decyzja Brytyjczyków o woli opuszczenia UE ma daleko idące konsekwencje nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale i pozostałych krajów Wspólnoty. Oficjalnym wypowiedziom polityków Unii i państw członkowskich towarzyszą zakulisowe spotkania, ustalenia i intrygi.
26 czerwca w willi Bossig nad jeziorem Tegeler See spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Włoch, Belgii, Holandii i Luksemburga, czyli tzw. szóstki założycielskiej UE. Gospodarzem spotkania był szef MSZ Niemiec Franz-Walter Steinmeier, a głównym partnerem konsultacji jego francuski odpowiednik Jean-Marc Ayrault. Omawiano warunki pogłębienia współpracy, szczególnie w zakresie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa, a więc wspólnej policji, wojska i służb specjalnych, polityki migracyjnej, polityki walutowej, zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.
Steinmeier mówił o „europejskim procesie odnowy”. Można to rozumieć jako przywrócenie idei głębszej integracji części państw członkowskich UE, określane mianem budowy Europy dwóch prędkości lub budowy tzw. supermocarstwa. Koncepcja Steinmeiera wymaga zmiany Traktatu o funkcjonowaniu UE. Jest skrajnie przeciwstawna do propozycji reformy wspólnoty przygotowanej przez rząd polski, który domaga się zmiany Traktatu w duchu „Europy ojczyzn”. W Pradze minister Waszczykowski ocenił propozycję Steinmeiera jednoznacznie: „To pogłębiłoby podziały w Europie”. Poparł go szef dyplomacji Czech Lubomír Zaorálek. – Koncepcja Steinmeiera jest pozbawiona sensu i świadczy o oderwaniu od rzeczywistości – mówi „TS” poseł PiS Bogdan Latosiński.
Co zrozumiałe, spotkanie wzbudziło nieufność pozostałych, niezaproszonych członków UE. Steinmeier (SPD) nie uczestniczył w zwołanym w kolejnych dniach szczycie Rady Europejskiej, czyli spotkaniu przywódców państw członkowskich UE. W czasie szczytu Angela Merkel w odmiennym tonie wypowiadała się o potrzebie reformy UE. Mówiła co prawda o konieczności pogłębienia współpracy w Europie, ale wypowiedziała się przeciwko zmianie Traktatu.
Andrzej Berezowski
rys. Wasiukiewicz
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (28/2016) - do kupienia również w wersji cyfrowejTUTAJ