Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Radzie Mediów Narodowych. Ustawa wejdzie w Zycie po upływie siedmiu dni od daty jej ogłoszenia.
Ustawa przyjęta uprzednio przez parlament powołuje Radę Mediów Narodowych jako organ właściwy w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Ponadto ustawa ta określa tryb powoływania członków Rady Mediów Narodowych, którym ma być pięciu. Dwóch powoływanych będzie przez prezydenta, a trzech przez Sejm. Ustawa o RMN określa wymagania wobec członków rady. Mogą nim być osoby posiadające polskie obywatelsto, wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów i nie skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
Ustawa zastrzega, że członkowstwa w Radzie Mediów Narodowych nie można włączyć z pełnieniem funkcji w organie władzy wykonawczej, członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto członek RMN nie może być zatrudniony w administracji rządowej lub samorządowej oraz Kancelarii Prezydenta RR. Również w skład Rady Mediów Narodowych nie może wejść członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub zatrudniona w jej biurze oraz osoba posiadająca udziały albo akcje spółki lub w inny sposób uczestnicząca w podmiocie będącym dostawcą usługi.
IK
Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP