Prezydenci Polski i Francji rozmawiali o szczycie NATO

Kwestia zbliżającego się szczytu NATO, referendum w Wielkiej Brytanii oraz perspektywa organizacji Szczytu Weimarskiego w Paryżu były głównymi tematami poruszonymi w trakcie rozmowy telefonicznej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i francuskiego prezydenta François Hollanda. Rozmowa trwała blisko 45 minut i wpisuje się ona w cyklu rozmów poprzedzających szczyt w Warszawie.
 
Prezydent Duda wyraził wdzięczność za wsparcie, jakie okazuje strona francuska przy wypracowaniu wspólnego stanowiska dotyczącego wzmocnienia wschodniej flanki SNATO. Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, relacjonując przebieg rozmowy podkreślił, że obaj prezydenci wyrazili satysfakcję z podjętych decyzji w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki: – Podkreślili, że bardzo ważny jest konsensus wokół tych decyzji oraz to, że Polska i Francja osiągnęły wspólne stanowisko. Prezydent Hollande powiedział, że decyzje szczytu wzmocnią równowagę w naszej części Europy.
 
Krzysztof Szczerski wyjaśnił, że deklaracje poszczególnych państw dotyczących zaangażowania we wzmocnienie wschodniej flanki NATO zostaną ogłoszone podczas szczytu w Warszawie: – Na poziomie politycznym jest pełna zgoda co do tego, jakie powinny być cele wzmocnienia wschodniej flanki. 
 
Prezydent Hollande przyjął z satysfakcją decyzję o wysłaniu przez Polskę dwóch kontyngentów wojskowych do Kuwejtu i Iraku w celu wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Prezydenci mówiąc o referendum w Wielkiej Brytanii rozważali różne scenariusze w wypadku opuszczenia wspólnoty przez Brytyjczyków.

Jest wspólne stanowisko, że podziały w Europie dziś nie są nikomu potrzebne i osłabiają Europę jako całość – podkreślił minister Szczerski.
 
Ponadto prezydenci mówili o sytuacji na Ukrainie i unijnych sankcjach wobec Rosji oraz posiedzeniu Trójkąta Weimarskiego.

IK

Fot. Andrzej Hretorowicz/KPRP