Związkowcy: Sieci handlowe powinny płacić podatek

Sieci handlowe powinny płacić podatek choćby dlatego, że jest to forma korzystania z infrastruktury społecznej - twierdzą związki zawodowe i popierają rządowy projekt. W opinii pracodawców, którzy projekt oceniają negatywnie, podatek od sprzedaży detalicznej zahamuje podwyżki wynagrodzeń w tym sektorze oraz ograniczy inwestycje.

Swoje stanowiska w tej sprawie partnerzy społeczni prezentowali na posiedzeniu zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. budżetu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, który prowadził przewodniczący zespołu, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i OPZZ zaznaczali w dyskusji, że wynagrodzenia w handlu są dziś o 20 proc. niższe niż przeciętne w naszej gospodarce. Płace w handlu w Polsce są 4 razy niższe niż np. w Niemczech, a wydajność pracy 3 razy większa. Ich zdaniem warunki pracy w sieciach handlowych, choć się poprawiają, nie są dobre.

Jak mówił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, duże sieci handlowe od lat w świetle prawa wyprowadzają zyski do spółek-matek za granicę. Teraz będą dzieliły się nimi ze skarbem państwa, a powinny też, zdaniem przedstawiciela Solidarności, z pracownikami.

(Więcej szczegółów o projekcie ws. tzw. podatku od handlu w kolejnym numerze „Tygodnika Solidarność”)

 

Anna Grabowska