VW Poznań dba o mamy w pracy

Sytuacja kobiet łączących obowiązki zawodowe z macierzyńskimi, wbrew powszechnej opinii nie zawsze musi być trudna. Niektórzy pracodawcy w Polsce o zatrudnione mamy dbają szczególnie. Jednym z nich jest Volkswagen Poznań.
Elastyczny czas pracy przy zachowaniu niezmienionego wynagrodzenia, praca w systemie sześciogodzinnym, bezpłatne badania ambulatoryjne, zapewnienie specjalnych miejsc parkingowych w pobliżu biur – to tylko niektóre rozwiązania proponowane przez firmę dla pracownic, które spodziewają się dziecka. A że liczba kobiet zatrudnionych w VWP systematycznie wzrasta, coraz większe jest także zapotrzebowanie na cały system opieki i wspierania przyszłych mam.


 - Myślę, że najważniejsze jest to, że każda kobieta  ma zagwarantowany powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Przez to nasze pracownice czują się bezpiecznie i zmotywowane wracają do pracy – tłumaczy Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych VWP .  – Dodatkowo, od kilku lat naszym pracownicom spodziewającym się dziecka, oferujemy cały program pomocy. I tak na przykład kobiety w ciąży mogą pracować sześć godzin dziennie, z zachowaniem wynagrodzenia za pełen etat. Specjalnie dla nich przygotowane zostały miejsca parkingowe, jak najbliżej biur - to w wielkim zakładzie produkcyjnym jest duże ułatwienie. Nasze pracownice spodziewające się dziecka mogą korzystać również ze specjalnego pakietu badań wykonywanych w naszej zakładowej przychodni  - dodaje Jolanta Musielak.
 
Najwięcej pracownic Volkswagen Poznań spodziewających się dziecka korzysta z możliwości elastycznego i skróconego czasu pracy, a także z badań ambulatoryjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również  specjalne miejsca parkingowe.
Tymczasem po powrocie do pracy kobiety mogą korzystać z przygotowanych dla nich pokoi dla matek karmiących oraz uczestniczyć  w licznych imprezach adresowanych  do rodziców i dzieci. Jedną z takich imprez jest  Gwiazdka, która tylko w ubiegłym roku zgromadziła ponad 10 tysięcy osób.
 
Obecnie w Volkswagen Poznań na różnych stanowiskach pracuje blisko 700 kobiet, a do budowanej fabryki we Wrześni, VWP  planuje zatrudnić docelowo aż 185 kobiet i to na stanowiska bezpośrednio produkcyjne. Dotychczas zatrudnienie w zawodach bezpośrednio produkcyjnych w Volkswagen Poznań znalazło już  36 pracownic lakierni, 11 kontrolerek jakości, a także jedna pani -  z zawodu automatyk. Dodatkowo 
w Odlewni Volkswagen Poznań, bezpośrednio przy produkcji komponentów zatrudnionych jest 12 pań.


/ab, materiały firmy