Nowelizacja specustawy przed szczytem NATO
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z Organizacją Szczytu Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 r., przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Rząd uznał, że w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym na świecie, konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa w czasie trwania 25 Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie i bezpośrednio po jego zakończeniu.
W tym celu znowelizowano specustawę przygotowaną na Szczyt NATO (8-9 lipca br.), którą rząd przyjął 8 marca br. Ustawa obowiązuje od 23 marca 2016 roku i przewiduje, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją Szczytu NATO będą wyłączone spod ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z projektem nowelizacji, podczas trwania Szczytu NATO funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych z tym wydarzeniem.
Zarejestrowany materiał nie zawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia zostanie zniszczony nie później niż po upływie 30 dni od daty zarejestrowania. Z procedury zniszczenia zostanie sporządzony protokół. Ponadto, w trakcie trwania Szczytu NATO w Warszawie zabronione będzie uczestnictwo w zgromadzeniach spontanicznych.
Ze względu na rangę spotkania, jakim jest Szczyt NATO oraz potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom na najwyższym poziomie, będzie można przedłużyć czas służby funkcjonariuszom: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Projekt przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych.
Źródło: Materiały KPRM