Rafał Górski: Konstytucja dla Obywateli

Artykuł 235 Konstytucji RP z 1997 r. wymienia podmioty uprawnione do wniesienia projektu ustawy o zmianie konstytucji. Są wśród nich posłowie, Senat i Prezydent Rzeczypospolitej. Kogo nie ma? Nie ma... obywateli (!). Elity postanowiły pozbawić lud prawa przedłożenia projektu ustawy o zmianie konstytucji.

Dziwne, bo te same elity w art. 4 zapisały, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej należy do Narodu, który może sprawować ją bezpośrednio lub przez przedstawicieli. Dziś brakuje instytucji pozwalających obywatelom podejmować decyzje w sposób bezpośredni. Zmiana tej sytuacji wymaga m.in. dokonania modyfikacji w treści konstytucji.

26 września 2015 r. Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) zorganizował seminarium pt. „Konstytucja dla obywateli, czyli jaka?”. Wydarzenie odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim. Wzięli w nim udział liderzy środowisk obywatelskich oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP. Jednym z efektów seminarium jest raport ekspercki zawierający m.in. siedem postulatów zmian konstytucji:

Raport przygotowaliśmy przede wszystkim z myślą o Polkach i Polakach, którzy chcieliby włączyć się w  prace nad konstytucją dla obywateli. Adresujemy go również do Prezydenta Andrzeja Dudy, który w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział, że w przypadku wygranej zainicjuje prace parlamentarne nad nową konstytucją, z udziałem zainteresowanych środowisk i… obywateli. Czekamy cierpliwie.

Rafał Górski

fot. T. Gutry