W pierwszym odcinku z tego cyklu można było obejrzeć dokumentalny film w reżyserii Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna „Towarzysz generał”, opowiadający o funkcjonującym po 1989 roku micie o konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”.
– „Półkowniki III RP” to lista filmów, które w różnych okresach miały problemy z emisją w Telewizji Polskiej. Nie z merytorycznych przyczyn, bo wszystkie przeszły kolaudacje. Jako dziennikarz uważam, że jedynymi kryteriami dopuszczania do emisji powinny być kryteria merytoryczne oraz opinia widzów, którzy mają prawo obejrzeć i ocenić te obrazy – mówi Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Kultura. – Czułbym się głupio, odpowiadając widzom, że nie wyemitujemy jakiegoś filmu, bo jest on poddany cenzurze – dodaje Gursztyn.
Kolejnym obrazem, który będziemy mogli zobaczyć na antenie TVP Historia będzie „Raport WSI”. Na antenie 6 i 13 lutego od godz. 21.30. Lista dalszych filmów do emisji jest jeszcze ustalana.
www.solidarnosc.gda.pl