Priorytety dotyczące spraw pracowniczych i związkowych

Dzięki Stanisławowi Szwedowi, wiceministrowi rodziny, pracy i polityki społecznej, mamy możliwość na bieżąco obserwować prace, dotyczące planowanych zmian w ustawodawstwie, które w sposób szczególny dotyczą pracowników i organizacji związkowych. Stanisław Szwed deklaruje regularne przedstawianie takich informacji, jak również bieżącą pomoc pracowników swojego biura w rozwiązywaniu problemów pracowniczych, z jakimi borykają się związkowcy. Poniżej prezentujemy wykaz najważniejszych działań i najbliższych planów Ministerstwa w zakresie prawa pracy. 

Priorytety Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące spraw pracowniczych i związkowych:

W tym celu została przygotowana nowelizacja Kodeksu Pracy, która została skierowana do konsultacji społecznych.

–  aktualnej sytuacji na rynku pracy (na przestrzeni 2015 roku znacznie zmniejszyła się liczba młodych bezrobotnych do 25 r.ż. Na koniec listopada 2015 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób do 25 r.ż. wynosiła 234.374 i w stosunku do listopada roku poprzedniego zmniejszyła się o 69.432 osoby (tj. o 22,9 %).  Udział tej grupy w liczbie zarejestrowanych bezrobotnych wynosił 15,3%)

– wprowadzonych nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia z 2015 r. tzw. “100 tys. miejsc pracy dla młodych” (łączenie wsparcia dla pracodawców z zatrudnieniem niesybsydiowanym)

Głównym celem nowelizacji będzie rozszerzenie prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych m.in. na osoby wykonujące pracę zarobkową na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych.

fot. M. Żeglińskiwww.solidarnosc.org.pl/bbial