Grudzień 1970. Kalendarium

13 grudnia 1970 r. władze PRL ogłosiły podwyżki cen żywności. Doprowadziło to do wybuchu robotniczych protestów w wielu miastach w Polsce. Wydarzenia grudniowe objęły Gdańsk, Gdynię, Szczecin, Elbląg, Słupsk i kilka innych miejscowości.
 
Kalendarium wydarzeń grudniowych 1970 r.
 
12 grudnia (sobota) - wieczorem w telewizji wystąpił Władysław Gomułka i poinformował społeczeństwo o podwyżkach cen detalicznych mięsa i przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. 
 
13 grudnia (niedziela) - komunikaty o podwyżkach cen podała prasa. 
 
14 grudnia (poniedziałek) - pracownicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina nie podjęli pracy. Przed południem wielotysięczny tłum wyszedł ze stoczni i skierował się pod Komitet Wojewódzki PZPR. Po południu doszło do pierwszych starć ulicznych. Są pierwsze ofiary śmiertelne. 
 
15 grudnia (wtorek) - strajk ogarnął przedsiębiorstwa w Gdańsku, Stocznię Komuny Paryskiej w Gdyni. Zaczął się strajk w elbląskim Zamechu. Rano ze Stoczni Gdańskiej pod Komitet Wojewódzki rusza pochód robotników. Ze strony sił porządkowych padają strzały. Są ofiary śmiertelne. Robotnicy proklamowali strajk okupacyjny. Wojsko i milicja zablokowały stocznie i porty. W nocy aresztowano komitet strajkowy w Gdyni. 
 
16 grudnia (środa) - strajk rozszerza się na kolejne zakłady pracy. Stocznię Gdańską otoczyło wojsko. 
 
17 grudnia (czarny czwartek) - do udających się rano do pracy robotników stoczni gdyńskiej zaczęło strzelać wojsko. Są zabici i ranni. Na ulicach Słupska i Elbląga trwają demonstracje. W Szczecinie stoczniowcy rozpoczynają strajk. Wojsko i milicja tłumi stopniowo strajki i demonstracje. 
 
18 grudnia (piątek) - starcia uliczne w Elblągu. Szczecińska stocznia została otoczona przez wojsko. Krótkotrwałe strajki organizowano w Białymstoku, Nysie, Oświęcimiu, Warszawie i Wrocławiu.
 
19 grudnia (sobota) - trwają jeszcze strajki w Szczecinie. Rozpoczynają się zmiany we władzach. 
 
20 grudnia (niedziela) - pierwszym sekretarzem KC PZPR zostaje Edward Gierek. 
 
22 grudnia (wtorek) - strajk kończy się w stoczni w Szczecinie. 
 
Do stłumienia grudniowego buntu robotników władze użyły około 5 tys. milicjantów, około 27 tys. żołnierzy, 550 czołgów, transporterów opancerzonych, około 100 samolotów i śmigłowców. Według oficjalnych komunikatów życie straciło: w Elblągu 1 osoba, w Gdańsku 9, w Szczecinie 16, w Gdyni 18. Rannych zostało 1164 osoby.
 
Program obchodów uroczystości rocznicowych w Gdyni i Gdańsku TUTAJ, w Szczecinie TUTAJ.
 
hd

www.solidarnosc.org.pl