Stanisław Łaski - Niepokorny rysownik Solidarności

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Stanisław Łaski jak mało kto potrafił swoimi rysunkami wyszydzić ludzką głupotę panoszącą się na peerelowskich wyżynach władzy. Posiadał zmysł obserwacyjny, który pozwalał mu z łatwością ukazać samo sedno zakłamania i draństwa, a zarazem prymitywizmu ówczesnej nomenklatury, ludzi nazywanych „właścicielami peerelu”.

W siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność otwarto wystawę poświęconą Stanisławowi Łaskiemu – karykaturzyście czasopisma „Wolny Związkowiec”, niepokornemu artyście, którego prace niezwykle celnie komentowały rzeczywistość lat 1980 - 1981. W ten sposób „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci” uczciło pamięć rysownika w drugą rocznicę jego śmierci. – Na wystawie oprócz znanych prac można obejrzeć po raz pierwszy nieznane fotografie, dokumenty i rysunki z okresu stanu wojennego. Towarzyszy jej wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy katalog, który m.in. przekażemy m.in. do bibliotek miejskich oraz szkół i uczelni wyższych – mówi Andrzej Rozpłochowski, prezes Stowarzyszenia. Podkreśla, że wystawa zaprezentowana zostanie kolejno w „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach oraz w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. – W lutym, w rocznicę urodzin Stanisława Łaskiego, planujemy pokazanie wystawy w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, szkole w której Łaski stawiał pierwsze kroki jako artysta – dodaje Rozpłochowski.

Autorem wystawy i albumu jest katowicki grafik, reżyser i scenarzysta Łukasz Kobiela, mający na swoim koncie zarówno widowiska historyczne, np. „16.12.1981" – poświecone 30 rocznicy tragicznych wydarzeń na kopalni „Wujek". Jest również twórcą wielu wystaw o tematyce historycznej.

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (49/2015)






Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz