- zmianach w systemie oświaty i zapowiadanemu w expose Pani Premier Beaty Szydło nowemu ustrojowi szkolnemu, i tym samym zapowiedziom likwidacji gimnazjum, oraz
- zniesieniu obowiązku rozpoczynania nauki w szkole w wieku 6 lat.
Z dotychczasowej dyskusji zebranych wynika różnica zdań na pierwszy temat.
Głosy są podzielone, część środowiska nauczycielskiego uważa za nieuzasadniony zamiar likwidacji gimnazjów. Dyskurs stopniowo zmierza w kierunku zaufania rządowi, że, mimo zapowiadanych zmian – w dodatku ewolucyjnych, nie rewolucyjnych, nauczyciele nie stracą pracy. Rodzi się wiara, że dialog w sprawie kształcenia dzieci i wychowywania przez szkołę, nabierze praktycznego znaczenia.
Co do zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków – zebrani popierają rozwiązywanie tej kwestii przez samych rodziców dziecka, czyli wprowadzenie zasady dobrowolności.
Minister edukacji Anna Zalewska obiecała, że w piątek, 20 listopada, postara się przyjechać do Kalisza i porozmawiać, uspokoić i przekonać nauczycieli do planowanych przez rząd rozwiązań.
Czy napięty grafik pozwoli pani minister na jutrzejsze spotkanie?
W obradach aktywny udział biorą nasi doświadczeni i uznani nauczyciele - (z dyrektorską praktyką) Andrzej Urbaniak - przewodniczący KM oraz jego zastępca Henryk Klamka – nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych.