Apel do byłych kolejarzy
Szanowni Państwo!
Jestem przedstawicielem Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Radzie Inwestorów Funduszu Własności Pracowniczej PKP SFIO. Jednak moje działania kontrolne w Funduszu, z natury rzeczy, przenoszą swój skutek na wszystkich posiadających jednostki uczestnictwa w tym Funduszu, czyli na: obecnych i byłych kolejarzy, zrzeszonych w organizacjach związkowych i niezrzeszonych. Od kiedy zacząłem pracę w tym organie (IX.2010), cyklicznie informowałem na łamach Wolnej Drogi i Tygodnika Solidarność o sprawach Funduszu. Należy więc przyjąć, że wszyscy obecni pracownicy Grupy PKP są z tą tematyką wystarczająco zaznajomieni. Tymczasem jest bardzo wielu byłych kolejarzy, zwłaszcza tych którzy odeszli z PKP wiele lat temu, którym temat jednostek uczestnictwa jest obcy, może nawet nie wiedzą, nie pamiętają, że mogą je posiadać. Szczególnie znamienna jest tu grupa kolejarzy, którzy urodzili się co najmniej 70 lat temu. To osoby z największym stażem w PKP, a zatem otrzymali maksymalną ich ilość (po 13;14 szt.) i razem są w posiadaniu ok. 41 proc. całkowitej sumy jednostek.
Co to może oznaczać? Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że znaczna ilość tych osób już nie żyje, a ich rodzina (spadkobiercy) nie wiedzą o istnieniu tych jednostek uczestnictwa i o prawie do ich przejęcia, a następnie dysponowania nimi według uznania. Zgodnie z prawem jednostki uczestnictwa osób z tej grupy również „konsumują” przypadającą na nie część aktywów Funduszu. Uprawnienie do tych jednostek reguluje art. 62 ustawy z 8 września 2000r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Jednostki uczestnictwa były przez PKP S.A. przydzielane tym, którzy złożyli do pracodawcy w PKP (byłego pracodawcy w PKP) stosowne „Oświadczenie o woli przystąpienia do Funduszu Własności Pracowniczej PKP. (Miało to miejsce w 2001r.). Osoba ta otrzymywała wtedy stosowne potwierdzenie złożenia przedmiotowego oświadczenia, a następnie pisemną informację o ilości przydzielonych jednostek uczestnictwa w Funduszu. Zdarzają się teraz przypadki, że niektórym pracownikom PKP, z winy leżącej po stronie PKP, nie przydzielono tych jednostek. Wówczas posiadając w/w potwierdzenie złożenia przedmiotowego oświadczenia można zwrócić się w tej sprawie z interwencją do Centrali PKP S.A w Warszawie. Jednak posiadanie takiego potwierdzenia jest wymagalnym warunkiem pozytywnego załatwienia takiej reklamacji.
Jakie jest zagrożenie?
Jeżeli po te jednostki nikt się nie zgłosi, gdy kiedyś będzie likwidowany nasz Fundusz, to zostaną one przejęte z depozytu sądowego przez Skarb Państwa. Z takiego stanu rzeczy nie będą mieć pożytku:
a) ani prawowici ich posiadacze i ich spadkobiercy- wskutek niewiedzy o tej własności,
b) ani pozostali uczestnicy Funduszu- bo znaczna część jego aktywów zostanie skonsumowana przez te „martwe” jednostki i cały czas wartość jednostki będzie niższa.
Szkoda również, aby ta część aktywów Funduszu (czyli ok. 200 mln zł) z powrotem wróciła kiedyś do Skarbu Państwa.
Mając to na względzie: zwracam się do Państwa z apelem o informowanie w dostępny sposób tych 70 i 80-latków i ich rodziny o prawie do jednostek uczestnictwa. Często osoby te mieszkają po sąsiedzku. Z racji wieku i stanu zdrowia mogą cierpieć na niedostatek, więc działanie w tym kierunku jest tym bardziej uzasadnione. Szczegółową informację osoby te uzyskają w placówkach banku „Pekao S.A.”. Posiadacz jednostek uczestnictwa musi udać się tam z dowodem osobistym, a spadkobierca po zmarłym posiadaczu- z aktem zgonu. Podkreślam, że nie należy mylić jednostek uczestnictwa z akcjami spółki należącej do PKP S.A.!
Wartość jednostki uczestnictwa: 333,27zł (na dzień 04 listopada 2015r).
Z pozdrowieniem
Edward Kłos
Członek Rady Inwestorów
fot. M. Żegliński