Szef Solidarności na czele Rady Dialogu Społecznego
- Stoi przede mną w tej sali gremium, które rzeczywiście może decydować o przyszłych losach Rzeczypospolitej i o przyszłych losach polskiego społeczeństwa jako całości. To rola niezwykle odpowiedzialna. Wierzę w to głęboko, że zostanie spełniona w sposób jak najlepszy – mówił prezydent Andrzej Duda do członków powołanej przez siebie Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Na jej czele stanął Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.
- To ważny moment. Przede wszystkim dziękuję za to, że skutecznie nastawaliście na to, aby powstała ta ustawa – powiedział Andrzej Duda po wręczeniu w Pałacu Prezydenckim nominacji członkom Rady.
Zdaniem prezydenta fundamentalne zadanie w zakresie odbudowania solidarności ma właśnie dialog, rozumiany jako dążenie do porozumienia w kwestiach mających zasadnicze znaczenie dla państwa polskiego, dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski.
Możecie decydować o losach Polski
- Do Rady Dialogu Społecznego można dopuścić głos doradczy przedstawicieli spoza państwa grona. To ważne – powiedział prezydent do nowo mianowanych członków Rady. - Chciałbym, aby kolejni przewodniczący Rady – bo przewodniczenie jej ma charakter rotacyjny - zapraszali na posiedzenia przedstawicieli także innych organizacji. Jeżeli chcemy spełnić tę wielką potrzebę społeczną odbudowy poczucia wspólnoty, będzie to możliwe także dzięki poszerzaniu grona przedstawicieli organizacji pragnących kształtować dialog społeczny w naszym kraju. Proszę więc, żebyście państwo o tym pamiętali i żebyście nie ograniczali dostępu do prac Rady – zaapelował wyrażając zarazem radość z możliwości uczestniczenia w pracach Rady. - To jest naprawdę dla mnie ważne i proszę, żebyśmy byli w stałym, bieżącym kontakcie. Chciałbym, abyśmy się często spotykali. To mój obowiązek, na pewno będę miał wiele tematów, które będę chciał z państwem przedyskutować i zasięgnąć opinii. Jesteście grupą niezwykle reprezentatywną. Dziś stoi przede mną w tej sali gremium, które rzeczywiście może decydować o przyszłych losach Rzeczypospolitej i o przyszłych losach polskiego społeczeństwa jako całości. To rola niezwykle odpowiedzialna. Wierzę w to głęboko, że zostanie spełniona w sposób jak najlepszy – podkreślił Andrzej Duda.
Agnieszka Żurek
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (44/2015)
fot. M. Żegliński