Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie

17 września br. przy Pomniku Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie warszawscy uczniowie wspólną modlitwą uczcili pamięć wielu milionów Polaków pomordowanych na "nieludzkiej ziemi". Już po raz dwudziesty organizatorem uroczystości  byli Nauczyciele z warszawskiej "Solidarności".

- Tegoroczne spotkanie, przypadające w 76. rocznicę napaści wojsk bolszewickich na Polskę,  jest szczególne. To dla nas moment pełen refleksji, zadumy i wielkiej radości, że przez ostatnie lata kolejne roczniki młodzieży zechciały tu przyjść i wspólnie z nami odmówić modlitwę za poległych i pomordowanych na Wschodzie. To Wy, w tym szczególnym miejscu jesteście świadkami dramatu setek tysięcy Polaków wywiezionych w głąb Rosji i zamordowanych. Tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – powiedziała Halina Kurpińska organizatorka uroczystości.

W tegorocznej uroczystości uczestniczyła  Grażyna Ignaczak-Bandych, dyrektor generalny Prezydenta RP, która odczytała list Andrzeja Dudy.

„’Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie’” te przejmujące słowa naszego wieszcza narodowego są przestrogą przed zapomnieniem, ale też przywołują na myśl tak wiele pokoleń Polaków, których życie i służba domagają się naszej pamięci” – napisał Prezydent.  „Miarą naszego patriotyzmu, naszej dojrzałości obywatelskiej jest także sposób, w jaki odnosimy się do historii Polski i naszych przodków, ludzi, którzy z oddaniem służyli Ojczyźnie, nie bacząc na cenę, jaką przyjdzie im zapłacić” – podkreślił Andrzej Duda.

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na podkładach kolejowych Pomnika symbolizujących miejsca kaźni i łagrów na „nieludzkiej ziemi”. Otrzymali również pracę domową. - Szukajcie odpowiedzi na tytułowe słowa piosenki Jana Pietrzaka „Co zrobimy z naszą wolnością”. My robimy, co zrobicie Wy zależy tylko od was – powiedziała Halina Kurpińska.

www.solidarnosc.org.pl/mazowsze